
Moen® Lavatory Faucet, M-Bition® Collection, Faucet Configuration: Centerset, Deck Mounting, 2-Hole Faucet Hole Compatibility, Manufacturer Finish: Chrome, Finish Family: Chromes, 4 in Faucet Center, 1-Handle Handles, Lever Handle Style, Brass Body, 1.2 gpm Flow Rate, 2 in Spout Height, 4-3/8 in Spout Reach, Low-Arc Spout, Cartridge, 1-3/4 in Maximum Deck Thickness, 1/2 in Connection, IPS Connection, Low Lead Low Lead, ADA Compliant
M-Bition™ medium-duty lavatory faucets include three reduced flow rate options and MOEN® Duralast™ ceramic disc cartridge, providing a proprietary cartridge design that offers the smooth feel and reliable operation of a new faucet from the first time you use it to the last. Commercial buildings require strong and reliable faucets that are also energy and water efficient. M-Bition™ single handle lavatory faucets are designed to handle everything from hard water to heavy use, all while helping building owners and managers comply with local water saving regulations and realize a significant savings on utility bills. Every M-Bition™ single handle lavatory faucet features the MOEN® Duralast™ cartridge. Thanks to it's innovative engineering and high-quality materials, this proprietary ceramic disc cartridge surpasses conventional durability standards and withstands harsh conditions. With Duralast™, faucets offer precise handle control allowing the user to fine tune temperature balance. M-Bition™ also offers an adjustable temperature limit stop with durable brass construction, for unbreakable safe operation and temperature control. In addition, the M-Bition™ engineering team has reduced sharp angles and eliminated recesses, helping to resist dirt and bacteria build-up and simplify cleaning. A recessed aerator prevents opportunities for theft or vandalism. Available in chrome or LifeShine® classic brushed nickel finish that will complement stainless steel fixtures commonly found in the commercial space.
Manufacturer: Fortune Brands Innovations, Inc
Log in to view product pricing and place your order.
| PTB1F34012 | |
|---|---|
| Collection | M-Bition® |
| Faucet Configuration | Centerset |
| Mounting Type | Deck |
| Faucet Hole Compatibility | 2-Hole |
| Manufacturer Finish | Chrome |
| Finish Family | Chromes |
| Faucet Center | 4 in |
| Number of Handles | 1-Handle |
| Handle Style | Lever |
| Body Material | Brass |
| Flow Rate | 1.2 gpm |
| Spout Height | 2 in |
| Spout Reach | 4-3/8 in |
| Spout Type | Low-Arc |
| Valve/Cartridge Type | Cartridge |
| Maximum Deck Thickness | 1-3/4 in |
| Connection Size | 1/2 in |
| Connection Type | IPS |
| Low Lead | Low Lead |
| Weight | 3.600 lb |