


Moen® Bathroom Faucet, Doux™ Collection, Theme/Style: Modern, Deck Mounting, 1-Hole Faucet Hole Compatibility, Manufacturer Finish: Matte Black, Finish Family: Black, 1-Handle Handles, Lever Handle Style, Metal Body, 1.2 gpm Flow Rate, 4-1/2 in Spout Height, 7.6 in Spout Reach, Gooseneck Spout, 2-1/2 in Maximum Deck Thickness, 3/8 in Connection, Compression Connection, Lift and Turn Drain, Low Lead Low Lead, ADA Compliant
A graceful arc and unique, soft-stream water flow, make Doux™ the perfect addition to any bath interior as it redefines modern in the language of great design. The D-shaped spout was carefully crafted to present the water in a flat, thin silky ribbon to continue the clean lines of the faucets smooth, wide form.
Manufacturer: Fortune Brands Innovations, Inc
Log in to view product pricing and place your order.
| PTB1F01008 | |
|---|---|
| Collection | Doux™ |
| Theme/Style | Modern |
| Mounting Type | Deck |
| Faucet Hole Compatibility | 1-Hole |
| Manufacturer Finish | Matte Black |
| Finish Family | Black |
| Number of Handles | 1-Handle |
| Handle Style | Lever |
| Body Material | Metal |
| Flow Rate | 1.2 gpm |
| Spout Height | 4-1/2 in |
| Spout Reach | 7.6 in |
| Spout Type | Gooseneck |
| Maximum Deck Thickness | 2-1/2 in |
| Connection Size | 3/8 in |
| Connection Type | Compression |
| Drain Type | Lift and Turn |
| Low Lead | Low Lead |
| Length | 18.500 in |
| Width | 9.700 in |
| Height | 5.100 in |
| Weight | 5.900 lb |