
Moen® Bathroom Faucet, Chateau® Collection, Deck Mounting, 3-Hole Faucet Hole Compatibility, Manufacturer Finish: Chrome, Finish Family: Chromes, 1-Handle Handles, Lever Handle Style, Metal Handle, Metal Body, 1.2 gpm Flow Rate, 2 in Spout Height, 4-3/8 in Spout Reach, Fixed Spout, Ceramic Disc, 1-3/4 in Maximum Deck Thickness, 1/2 in Connection, IPS Connection, ADA Compliant
Manufacturer: Fortune Brands Innovations, Inc
Log in to view product pricing and place your order.
| PTB1F00201 | |
|---|---|
| Collection | Chateau® |
| Mounting Type | Deck |
| Faucet Hole Compatibility | 3-Hole |
| Manufacturer Finish | Chrome |
| Finish Family | Chromes |
| Number of Handles | 1-Handle |
| Handle Style | Lever |
| Handle Material | Metal |
| Body Material | Metal |
| Flow Rate | 1.2 gpm |
| Spout Height | 2 in |
| Spout Reach | 4-3/8 in |
| Spout Type | Fixed |
| Valve/Cartridge Type | Ceramic Disc |
| Maximum Deck Thickness | 1-3/4 in |
| Connection Size | 1/2 in |
| Connection Type | IPS |