
Moen® Bathroom Faucet, Chateau® Collection, Faucet Configuration: Centerset, 3-Hole Faucet Hole Compatibility, Manufacturer Finish: Chrome, Finish Family: Chromes, 4 in Faucet Center, 1-Handle Handles, Knob Handle Style, Acrylic Handle, Metal Body, 1.2 gpm Flow Rate, 1-3/4 in Spout Height, 3-5/8 in Spout Reach, Low-Arc Spout, Cartridge, 1-3/4 in Maximum Deck Thickness, 1/2 in Connection, IPS Connection, Lift and Turn Drain, ADA Compliant, Additional Information: 1 in Dia Hole, 5-3/4 in OAH Dimensions, Metal or 50/50 Pop-Up Waste Assembly
The Chateau collection delivers Moen performance and reliability with a simple, understated appeal.
Manufacturer: Fortune Brands Innovations, Inc
Log in to view product pricing and place your order.
| PTB1F00197 | |
|---|---|
| Collection | Chateau® |
| Faucet Configuration | Centerset |
| Faucet Hole Compatibility | 3-Hole |
| Manufacturer Finish | Chrome |
| Finish Family | Chromes |
| Faucet Center | 4 in |
| Number of Handles | 1-Handle |
| Handle Style | Knob |
| Handle Material | Acrylic |
| Body Material | Metal |
| Flow Rate | 1.2 gpm |
| Spout Height | 1-3/4 in |
| Spout Reach | 3-5/8 in |
| Spout Type | Low-Arc |
| Valve/Cartridge Type | Cartridge |
| Maximum Deck Thickness | 1-3/4 in |
| Connection Size | 1/2 in |
| Connection Type | IPS |
| Drain Type | Lift and Turn |
| Length | 12.000 in |