
Fisher Add-On Faucet, Faucet Configuration: Single-Handle, Manufacturer Finish: Polished Chrome, Finish Family: Chrome, 1 Handles, Lever Handle, Brass Body, 2.2 gpm Flow Rate, 7-1/8 in Spout Height, 6 in Spout Reach, Swing Spout, 3/8 in Connection, MNPT Connection, Components Included: Handle, ADA Compliant: ADA Compliant, Additional Information: 10-3/4 in H
Consistent performance, reliability and overall value have helped make Fisher Accessories an industry standard. Designed with the commercial kitchen operator in mind the Fisher Accessories are second to none.
Manufacturer: Fisher Manufacturing
Log in to view product pricing and place your order.
| PTB1800001 | |
|---|---|
| Faucet Configuration | Single-Handle |
| Manufacturer Finish | Polished Chrome |
| Finish Family | Chrome |
| Number of Handles | 1 |
| Handle Style | Lever |
| Body Material | Brass |
| Flow Rate | 2.2 gpm |
| Spout Height | 7-1/8 in |
| Spout Reach | 6 in |
| Spout Type | Swing |
| Connection Size | 3/8 in |
| Connection Type | MNPT |
| Components Included | Handle |
| ADA Compliant | ADA Compliant |
| Additional Information | 10-3/4 in H |
| Weight | 2.190 lb |