
CHICAGO FAUCETS® Metering Sink Faucet, Faucet Configuration: Single-Hole, Deck Mounting, 1-Hole Faucet Hole Compatibility, Manufacturer Finish: Polished Chrome, Finish Family: Chromes, 1-Handle Handles, Pushbutton Handle Style, Brass Body, 0.5 gpm Flow Rate, 2-3/8 in Spout Height, 4 in Spout Reach, Metering, 1-1/2 in Maximum Deck Thickness, 3/8 in Connection, Compression Connection, Drain Not Included Drain, Components Included: Handles|Hose|Supply Line, Low Lead Low Lead, ADA Compliant
Manufacturer: Geberit
Log in to view product pricing and place your order.
| PTB1223005 | |
|---|---|
| Faucet Configuration | Single-Hole |
| Mounting Type | Deck |
| Faucet Hole Compatibility | 1-Hole |
| Manufacturer Finish | Polished Chrome |
| Finish Family | Chromes |
| Number of Handles | 1-Handle |
| Handle Style | Pushbutton |
| Body Material | Brass |
| Flow Rate | 0.5 gpm |
| Spout Height | 2-3/8 in |
| Spout Reach | 4 in |
| Valve/Cartridge Type | Metering |
| Maximum Deck Thickness | 1-1/2 in |
| Connection Size | 3/8 in |
| Connection Type | Compression |
| Drain Type | Drain Not Included |
| Components Included | Handles|Hose|Supply Line |
| Low Lead | Low Lead |
| Length | 11.250 in |
| Width | 3.250 in |
| Height | 9.250 in |
| Weight | 3.900 lb |