
CHICAGO FAUCETS® Manual Sink Faucet, Single-Hole Faucet Configuration, Deck Mount, Manufacturer Finish: Polished Chrome, Finish Family: Chromes, 4 in Faucet Center, 1-Handle Handles, Lever Handle, 1.5 gpm, 3-5/8 in Spout Height, 2-1/8 in Spout Reach, Ceramic Disc Valve/Cartridge, 1-1/2 in Maximum Deck Thickness, 1/2 in Connection, NPSM Connection Type, Supply Hose Components Included, Low Lead: Low Lead, ADA Compliant: ADA Compliant, Additional Information: 20 to 125 psi Pressure Rating, 40 to 140 deg F Temperature Rating, 4-3/8 in H x 6-1/8 in W Dimensions
Manufacturer: Geberit
Log in to view product pricing and place your order.
| PTB1221730 | |
|---|---|
| Faucet Configuration | Single-Hole |
| Mounting Type | Deck |
| Manufacturer Finish | Polished Chrome |
| Finish Family | Chromes |
| Faucet Center | 4 in |
| Number of Handles | 1-Handle |
| Handle Style | Lever |
| Flow Rate | 1.5 gpm |
| Spout Height | 3-5/8 in |
| Spout Reach | 2-1/8 in |
| Valve/Cartridge Type | Ceramic Disc |
| Maximum Deck Thickness | 1-1/2 in |
| Connection Size | 1/2 in |
| Connection Type | NPSM |
| Components Included | Supply Hose |
| Low Lead | Low Lead |
| Weight | 25.400 lb |