

Rinnai® Non-Condensing Tankless Water Heater, Luxury Series, Model: REU-VC2837FFUD-US, 10300 to 199000 Btu/hr, 120 W, 0.26 to 9.8 gpm Flow Rate, 0.82 Energy Factor, 4.7 gph, 6.6 gph Recovery Rate, Direct Vent, 4/8/10 A, 120 V, 60 Hz, MNPT Connection, 20 to 150 psi, LP Gas Fuel, Direct Electronic Ignition System, 98 to 140 deg F, 23 in H x 14 in W x 9 in D
Manufacturer: Rinnai Corporation
Log in to view product pricing and place your order.
| PRINN10027 | |
|---|---|
| Series | Luxury Series |
| Model | REU-VC2837FFUD-US |
| BTU Rating | 10300 to 199000 Btu/hr |
| Power Rating | 120 W |
| Flow Rate | 0.26 to 9.8 gpm |
| Energy Factor | 0.82 |
| Recovery Rate | 4.7 gph, 6.6 gph |
| Vent Type | Direct |
| Amperage Rating | 4/8/10 A |
| Voltage Rating | 120 V |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Connection Type | MNPT |
| Pressure Rating | 20 to 150 psi |