
NIBCO® 22-1/2 deg Elbow, Series: 5808 Series, 22-1/2 deg Elbow Fitting, 1-1/2 in Connection Size 1, Hub Connection Type 1, 1-1/2 in Connection Size 2, Hub Connection Type 2, Hub|Hub Connection, ABS, ABS Material Construction, Black, SCH 40 Schedule Rating, -40 to 180 deg F
The ABS DWV 22-1/2 deg elbow features a hub x hub connection and is used to change the direction of flow. Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) is resistant to a wide variety of materials ranging from sewage to commercial household chemical formulations and can be exposed to a wide temperature span. ABS is lightweight, safe to handle and easy to install. ABS DWV is joined by solvent cementing or threading and can easily be connected to steel, copper or cast iron through the use of transition fittings. NIBCO® plastic fittings are backed by a 5 year limited warranty. Because of its longstanding reputation for innovation and precision in design and manufacturing, NIBCO® is the preferred brand in the industry.
Manufacturer: NIBCO Inc
Log in to view product pricing and place your order.
| PPP2119564 | |
|---|---|
| Series | 5808 Series |
| Fitting Type | 22-1/2 deg Elbow |
| Connection Size 1 | 1-1/2 in |
| Connection Type 1 | Hub |
| Connection Size 2 | 1-1/2 in |
| Connection Type 2 | Hub |
| Connection Type | Hub|Hub |
| Material | ABS |
| Material Construction | ABS |
| Color | Black |
| Schedule Rating | SCH 40 |
| Temperature Rating | -40 to 180 deg F |
| Length | 13.750 in |
| Width | 10.250 in |
| Height | 6.500 in |
| Weight | 5.550 lb |