
NIBCO® DWV Adapter, 5803 Series, Adapter Fitting, Connection Size 1: 1-1/2 in, Connection Type 1: Hub, Connection Size 2: 1-1/2 in, Connection Type 2: FIPT, Hub|FPT Connection, ABS, Material Construction: ABS, Black, SCH 40, 2.22 in Dia x 1.67 in L, -40 to 180 deg F
The ABS DWV female adapter features a hub x female NPT thread connection and provides a means for adapting a solvent weld connection to a threaded connection. Please refer to NIBCO® technical data sheets and catalogs for engineering and installation information. Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) is resistant to a wide variety of materials ranging from sewage to commercial household chemical formulations and can be exposed to a wide temperature span. ABS is lightweight, safe to handle and easy to install. ABS DWV is joined by solvent cementing or threading and can easily be connected to steel, copper or cast iron through the use of transition fittings. NIBCO® plastic fittings are backed by a 5 years limited warranty. Because of its long standing reputation for innovation and precision in design and manufacturing, NIBCO® is the preferred brand in the industry.
Manufacturer: NIBCO Inc
Log in to view product pricing and place your order.
| PPP2119454 | |
|---|---|
| Series | 5803 Series |
| Fitting Type | Adapter |
| Connection Size 1 | 1-1/2 in |
| Connection Type 1 | Hub |
| Connection Size 2 | 1-1/2 in |
| Connection Type 2 | FIPT |
| Connection Type | Hub|FPT |
| Material | ABS |
| Material Construction | ABS |
| Color | Black |
| Schedule Rating | SCH 40 |
| Dimensions | 2.22 in Dia x 1.67 in L |
| Temperature Rating | -40 to 180 deg F |
| Length | 13.750 in |
| Width | 7.750 |
| Height | 6.500 in |
| Weight | 4.390 lb |