
Grundfos Recirculator Pump, Small Stator UP Series, Model: UP 15-10 SU7P/TLC, 6.3 gpm Flow Rate, 5.1 ft Maximum Head, 25 W, 115 V, 0.23 A, 60 Hz, 145 psi Maximum Pressure, 1/25 hp, 3/4 in Connection, FNPT x MNPT Connection, 1 ph Phase, 2 Poles, 150 deg F, Stainless Steel, 5-1/2 in H x 6-1/4 in D, Additional Information: Composite/PES Impeller Material
Manufacturer: Grundfos
Log in to view product pricing and place your order.
| PKZ1928065 | |
|---|---|
| Series | Small Stator UP Series |
| Model | UP 15-10 SU7P/TLC |
| Flow Rate | 6.3 gpm |
| Maximum Head | 5.1 ft |
| Power Rating | 25 W |
| Voltage Rating | 115 V |
| Amperage Rating | 0.23 A |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Maximum Pressure | 145 psi |
| HP Rating | 1/25 hp |
| Connection Size | 3/4 in |
| Connection Type | FNPT x MNPT |
| Phase | 1 ph |
| Number of Poles | 2 |
| Weight | 6.060 lb |