
hansgrohe Lavatory Faucet, Talis C Collection, Faucet Configuration: Single-Hole, Theme/Style: Traditional, Deck Mounting, 1-Hole Faucet Hole Compatibility, Manufacturer Finish: Rubbed Bronze, Finish Family: Bronze Tones, 1-Handle Handles, Lever Handle Style, Brass Body, 1.2 gpm Flow Rate, 3-3/8 in Spout Height, 4 in Spout Reach, Mid-Arc Spout, Ceramic Disc, 1-5/8 in Maximum Deck Thickness, 3/8 in Connection, Compression Connection, Pop-Up Drain, Components Included: Drain|Handles, Low Lead Low Lead, ADA Compliant
Use the Hansgrohe Talis C single hole one handle mid-arc bathroom faucet in rubbed bronze to outfit your bath or powder room with modern flair, featuring a sleek rubbed bronze finish and single handle design for smooth operation. A drain is included to complement the fixture. Ceramic disc cartridges offer drip-free performance for water efficient functionality.
Manufacturer: Hansgrohe
Log in to view product pricing and place your order.
| PHAGR00845 | |
|---|---|
| Collection | Talis C |
| Faucet Configuration | Single-Hole |
| Theme/Style | Traditional |
| Mounting Type | Deck |
| Faucet Hole Compatibility | 1-Hole |
| Manufacturer Finish | Rubbed Bronze |
| Finish Family | Bronze Tones |
| Number of Handles | 1-Handle |
| Handle Style | Lever |
| Body Material | Brass |
| Flow Rate | 1.2 gpm |
| Spout Height | 3-3/8 in |
| Spout Reach | 4 in |
| Spout Type | Mid-Arc |
| Valve/Cartridge Type | Ceramic Disc |
| Maximum Deck Thickness | 1-5/8 in |
| Connection Size | 3/8 in |
| Connection Type | Compression |
| Drain Type | Pop-Up |
| Components Included | Drain|Handles |
| Low Lead | Low Lead |
| Length | 13.780 in |
| Width | 6.930 in |
| Height | 2.760 in |
| Weight | 3.850 lb |