
hansgrohe Lavatory Faucet, Talis E Collection, Theme/Style: Modern, Deck Mounting, 1-Hole Faucet Hole Compatibility, Manufacturer Finish: Brushed Nickel, Finish Family: Nickel Tones, 1-Handle Handles, Lever Handle Style, Brass Body, 1.2 gpm Flow Rate, 4-1/8 in Spout Height, 4-3/8 in Spout Reach, Fixed Spout, Ceramic Disc, 1-5/8 in Maximum Deck Thickness, 3/8 in Connection, Pop-Up Drain, Low Lead Low Lead
Manufacturer: Hansgrohe
Log in to view product pricing and place your order.
| PHAGR00804 | |
|---|---|
| Collection | Talis E |
| Theme/Style | Modern |
| Mounting Type | Deck |
| Faucet Hole Compatibility | 1-Hole |
| Manufacturer Finish | Brushed Nickel |
| Finish Family | Nickel Tones |
| Number of Handles | 1-Handle |
| Handle Style | Lever |
| Body Material | Brass |
| Flow Rate | 1.2 gpm |
| Spout Height | 4-1/8 in |
| Spout Reach | 4-3/8 in |
| Spout Type | Fixed |
| Valve/Cartridge Type | Ceramic Disc |
| Maximum Deck Thickness | 1-5/8 in |
| Connection Size | 3/8 in |
| Drain Type | Pop-Up |
| Low Lead | Low Lead |
| Length | 16.570 in |
| Width | 9.690 in |
| Height | 3.070 in |
| Weight | 3.850 lb |