
hansgrohe Lavatory Faucet, Talis E Collection, Faucet Configuration: Widespread, Theme/Style: Modern, Deck Mounting, 3-Hole Faucet Hole Compatibility, Manufacturer Finish: Chrome, Finish Family: Chromes, 8 in Faucet Center, 2-Handle Handles, Lever Handle Style, Brass Body, 1.2 gpm Flow Rate, 4-1/8 in Spout Height, 4-3/8 in Spout Reach, Fixed Spout, Ceramic Disc, 1-3/8 in Maximum Deck Thickness, 1/2 in Connection, NPT Connection, Pop-Up Drain, Low Lead Low Lead
Manufacturer: Hansgrohe
Log in to view product pricing and place your order.
| PHAGR00801 | |
|---|---|
| Collection | Talis E |
| Faucet Configuration | Widespread |
| Theme/Style | Modern |
| Mounting Type | Deck |
| Faucet Hole Compatibility | 3-Hole |
| Manufacturer Finish | Chrome |
| Finish Family | Chromes |
| Faucet Center | 8 in |
| Number of Handles | 2-Handle |
| Handle Style | Lever |
| Body Material | Brass |
| Flow Rate | 1.2 gpm |
| Spout Height | 4-1/8 in |
| Spout Reach | 4-3/8 in |
| Spout Type | Fixed |
| Valve/Cartridge Type | Ceramic Disc |
| Maximum Deck Thickness | 1-3/8 in |
| Connection Size | 1/2 in |
| Connection Type | NPT |
| Drain Type | Pop-Up |
| Low Lead | Low Lead |
| Length | 23.740 in |
| Width | 13.500 in |
| Height | 3.740 in |
| Weight | 8.270 lb |