
hansgrohe Lavatory Faucet, Metris C 100 Collection, Faucet Configuration: Widespread, Theme/Style: Modern, Deck Mounting, 3-Hole Faucet Hole Compatibility, Manufacturer Finish: Chrome, Finish Family: Chromes, 8 in Faucet Center, 2-Handle Handles, Lever Handle Style, Brass Body, 1.2 gpm Flow Rate, 4 in Spout Height, 4-1/2 in Spout Reach, Mid-Arc Spout, Ceramic Disc, 1-3/8 in Maximum Deck Thickness, 1/2 in Connection, Pop-Up Drain, Components Included: Drain, Low Lead Low Lead, ADA Compliant
Featuring a tough, lustrous finish, the Hansgrohe metris C 8 in two handle mid-arc bathroom faucet in chrome weathers day to day use while retaining it's charm for a durable bathroom accent and fixture. Crafted from solid brass, this faucet is built to last. The dual handle design is ADA compliant to provide ease-of use and more precise temperature adjustment.
Manufacturer: Hansgrohe
Log in to view product pricing and place your order.
| PHAGR00800 | |
|---|---|
| Collection | Metris C 100 |
| Faucet Configuration | Widespread |
| Theme/Style | Modern |
| Mounting Type | Deck |
| Faucet Hole Compatibility | 3-Hole |
| Manufacturer Finish | Chrome |
| Finish Family | Chromes |
| Faucet Center | 8 in |
| Number of Handles | 2-Handle |
| Handle Style | Lever |
| Body Material | Brass |
| Flow Rate | 1.2 gpm |
| Spout Height | 4 in |
| Spout Reach | 4-1/2 in |
| Spout Type | Mid-Arc |
| Valve/Cartridge Type | Ceramic Disc |
| Maximum Deck Thickness | 1-3/8 in |
| Connection Size | 1/2 in |
| Drain Type | Pop-Up |
| Components Included | Drain |
| Low Lead | Low Lead |
| Length | 17.130 in |
| Width | 9.250 in |
| Height | 4.020 in |
| Weight | 7.920 lb |