
hansgrohe Lavatory Faucet, Metris 100 Collection, Faucet Configuration: Widespread, Theme/Style: Modern, Deck Mounting, 3-Hole Faucet Hole Compatibility, Manufacturer Finish: Chrome, Finish Family: Chromes, 8 in Faucet Center, 2-Handle Handles, Lever Handle Style, Brass Body, 1.2 gpm Flow Rate, 4 in Spout Height, 4-5/8 in Spout Reach, Fixed Spout, Ceramic Disc, 1-3/8 in Maximum Deck Thickness, 1/2 in Connection, Pop-Up Drain, Components Included: Drain, Low Lead Low Lead, ADA Compliant
Founded in Germany black forest in 1901, Hansgrohe is committed to building a strong sense of tradition. Hansgrohe products offer a lifetime of satisfaction featuring the ultimate in quality, design and performance. Customers appreciate our many breakthroughs in comfort and technology that allow you to make the most of water. With it's wide range of products, Hansgrohe has the right solution for you. Enjoy every moment, each one is unique, just like your Hansgrohe shower. Hansgrohe has always had a sharp eye for innovation, designing products with exceptional durability that are not only highly functional but also a source of pleasure. For us, this means constantly advancing and striving for improvements. Our showers and faucets offer many useful functions and details that make daily use as easy and comfortable as possible so that you can enjoy your Hansgrohe products for many year to come.
Manufacturer: Hansgrohe
Log in to view product pricing and place your order.
| PHAGR00778 | |
|---|---|
| Collection | Metris 100 |
| Faucet Configuration | Widespread |
| Theme/Style | Modern |
| Mounting Type | Deck |
| Faucet Hole Compatibility | 3-Hole |
| Manufacturer Finish | Chrome |
| Finish Family | Chromes |
| Faucet Center | 8 in |
| Number of Handles | 2-Handle |
| Handle Style | Lever |
| Body Material | Brass |
| Flow Rate | 1.2 gpm |
| Spout Height | 4 in |
| Spout Reach | 4-5/8 in |
| Spout Type | Fixed |
| Valve/Cartridge Type | Ceramic Disc |
| Maximum Deck Thickness | 1-3/8 in |
| Connection Size | 1/2 in |
| Drain Type | Pop-Up |
| Components Included | Drain |
| Low Lead | Low Lead |
| Length | 23.750 in |
| Width | 13.500 in |
| Height | 3.750 in |
| Weight | 8.140 lb |