
hansgrohe Lavatory Faucet, Metris C 100 Collection, Faucet Configuration: Single-Hole, Theme/Style: Modern, Deck Mounting, 1-Hole Faucet Hole Compatibility, Manufacturer Finish: Brushed Nickel, Finish Family: Nickel Tones, 1-Handle Handles, Lever Handle Style, Brass Body, 1.2 gpm Flow Rate, 3-7/8 in Spout Height, 4-1/2 in Spout Reach, Mid-Arc Spout, Ceramic Disc, 1-5/8 in Maximum Deck Thickness, 3/8 in Connection, Compression Connection, Pop-Up Drain, Components Included: Drain|Handles, Low Lead Low Lead, ADA Compliant
Experience great performance with the Hansgrohe metris C single hole one handle mid-arc bathroom faucet in brushed nickel, featuring a single handle design that operates smoothly. A ceramic disc cartridge helps provide drip-free usage for added convenience. The finish weathers every day use to retain it's luster and the included drain lets you achieve a coordinated look.
Manufacturer: Hansgrohe
Log in to view product pricing and place your order.
| PHAGR00765 | |
|---|---|
| Collection | Metris C 100 |
| Faucet Configuration | Single-Hole |
| Theme/Style | Modern |
| Mounting Type | Deck |
| Faucet Hole Compatibility | 1-Hole |
| Manufacturer Finish | Brushed Nickel |
| Finish Family | Nickel Tones |
| Number of Handles | 1-Handle |
| Handle Style | Lever |
| Body Material | Brass |
| Flow Rate | 1.2 gpm |
| Spout Height | 3-7/8 in |
| Spout Reach | 4-1/2 in |
| Spout Type | Mid-Arc |
| Valve/Cartridge Type | Ceramic Disc |
| Maximum Deck Thickness | 1-5/8 in |
| Connection Size | 3/8 in |
| Connection Type | Compression |
| Drain Type | Pop-Up |
| Components Included | Drain|Handles |
| Low Lead | Low Lead |
| Length | 13.860 in |
| Width | 7.000 in |
| Height | 2.750 in |
| Weight | 4.510 lb |