
hansgrohe Lavatory Faucet, Joleena 100 Collection, Faucet Configuration: Widespread, Theme/Style: Transitional, Deck Mounting, 3-Hole Faucet Hole Compatibility, Manufacturer Finish: Brushed Nickel, Finish Family: Nickel Tones, 8 in Faucet Center, 2-Handle Handles, Lever Handle Style, Brass Handle, Brass Body, 1.2 gpm Flow Rate, 3-3/4 in Spout Height, 4-7/8 in Spout Reach, Fixed Spout, Ceramic Disc, 1-3/16 in Maximum Deck Thickness, 3/8 in Connection, Pop-Up Drain, Low Lead Low Lead, ADA Compliant
Manufacturer: Hansgrohe
Log in to view product pricing and place your order.
| PHAGR00105 | |
|---|---|
| Collection | Joleena 100 |
| Faucet Configuration | Widespread |
| Theme/Style | Transitional |
| Mounting Type | Deck |
| Faucet Hole Compatibility | 3-Hole |
| Manufacturer Finish | Brushed Nickel |
| Finish Family | Nickel Tones |
| Faucet Center | 8 in |
| Number of Handles | 2-Handle |
| Handle Style | Lever |
| Handle Material | Brass |
| Body Material | Brass |
| Flow Rate | 1.2 gpm |
| Spout Height | 3-3/4 in |
| Spout Reach | 4-7/8 in |
| Spout Type | Fixed |
| Valve/Cartridge Type | Ceramic Disc |
| Maximum Deck Thickness | 1-3/16 in |
| Connection Size | 3/8 in |
| Drain Type | Pop-Up |
| Low Lead | Low Lead |
| Length | 23.820 in |
| Width | 13.310 in |
| Height | 3.270 in |
| Weight | 8.250 lb |