
hansgrohe Lavatory Faucet, Joleena Collection, Theme/Style: Traditional, Deck Mounting, 1-Hole Faucet Hole Compatibility, Manufacturer Finish: Matte Black, Finish Family: Black, 1-Handle Handles, Lever Handle Style, Brass Body, 1.2 gpm Flow Rate, 3-5/8 in Spout Height, 4-7/8 in Spout Reach, Fixed Spout, Ceramic Disc, 1-5/8 in Maximum Deck Thickness, 3/8 in Connection, Pop-Up Drain, ADA Compliant
Manufacturer: Hansgrohe
Log in to view product pricing and place your order.
| PHAGR00102 | |
|---|---|
| Collection | Joleena |
| Theme/Style | Traditional |
| Mounting Type | Deck |
| Faucet Hole Compatibility | 1-Hole |
| Manufacturer Finish | Matte Black |
| Finish Family | Black |
| Number of Handles | 1-Handle |
| Handle Style | Lever |
| Body Material | Brass |
| Flow Rate | 1.2 gpm |
| Spout Height | 3-5/8 in |
| Spout Reach | 4-7/8 in |
| Spout Type | Fixed |
| Valve/Cartridge Type | Ceramic Disc |
| Maximum Deck Thickness | 1-5/8 in |
| Connection Size | 3/8 in |
| Drain Type | Pop-Up |