




Elkay® Kitchen Sink, Farmhouse Theme/Style, Center Drain Location, 3-1/2 in Drain, Fireclay, White, 1 Bowls, Sink Bowl Size (Single or Left): 28-1/2 in L x 18-5/16 in W x 9-1/8 in H, 33 in Minimum Cabinet Size, 29-1/1 in Length, 19-15/16 in Width, 10-1/16 in Height, Import
Fireclay sinks have a timeless appeal that has endured for decades. Choose an Elkay® fireclay farmhouse apron front kitchen sink, a convenient prep sink or a bar sink. The attractive, smooth glaze is easy to clean. Beauty and durability come together in a scratch and stain-resistant surface.
Manufacturer: Zurn Elkay Water Solutions
Log in to view product pricing and place your order.
| PGZ2420011 | |
|---|---|
| Theme/Style | Farmhouse |
| Drain Location | Center |
| Drain Size | 3-1/2 in |
| Material | Fireclay |
| Finish | White |
| Color | White |
| Number of Bowls | 1 |
| Shape | Rectangular |
| Sink Bowl Size (Single or Left) | 28-1/2 in L x 18-5/16 in W x 9-1/8 in H |
| Minimum Cabinet Size | 33 in |
| Length | 29-1/1 in |
| Width | 19-15/16 in |
| Height | 10-1/16 in |
| Domestic/Import | Import |
| Length | 35.000 in |
| Width | 15.000 in |
| Height | 24.000 in |
| Weight | 91.370 lb |