
Elkay® Dual-Mount Kitchen Sink Kit, Crosstown® Collection, Rear Center Drain Location, 3-1/2 in Drain, 4 in Faucet Center, 18 ga, 304 Stainless Steel, Polished Satin, 2 Holes, Drop-In, Under Mount, 1 Bowls, Geometric Shape, Sink Bowl Size (Single or Left): 30-1/2 in L x 16-3/4 in W x 9 in H, 36 in Minimum Cabinet Size, 32-3/8 x 21-3/8 in Cutout, 1-1/2 in Faucet Hole, 33 in Length, 22 in Width, 9 in Height, Import
The Elkay® Crosstown® collection offers a fresh take on the classic stainless steel sink, combining beauty, function and contemporary design. Tight corners and a flat bottom provide more space inside the sink bowl for stacking and cleaning dishes. The striking geometric shape makes a statement in any home.
Manufacturer: Zurn Elkay Water Solutions
Log in to view product pricing and place your order.
| PGZ2420007 | |
|---|---|
| Collection | Crosstown® |
| Drain Location | Rear Center |
| Drain Size | 3-1/2 in |
| Faucet Center Size | 4 in |
| Gauge | 18 ga |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Finish | Polished Satin |
| Number of Holes | 2 |
| Mounting Type | Drop-In, Under |
| Number of Bowls | 1 |
| Shape | Geometric |
| Sink Bowl Size (Single or Left) | 30-1/2 in L x 16-3/4 in W x 9 in H |
| Minimum Cabinet Size | 36 in |
| Cutout Size | 32-3/8 x 21-3/8 in |
| Faucet Hole Size | 1-1/2 in |
| Length | 33 in |
| Width | 22 in |
| Height | 9 in |
| Domestic/Import | Import |
| Length | 38.000 in |
| Width | 24.500 in |
| Height | 13.000 in |
| Weight | 34.000 lb |