




Elkay® Kitchen Sink, Crosstown® Collection, Transitional Theme/Style, Rear Right Drain Location, 3-1/2 in Drain, 18 ga Gauge, 304 Stainless Steel, Polished Satin, Undermount Mounting, 1 Bowls, Rectangular Shape, Sink Bowl Size (Single or Left): 30 in L x 17 in W x 9 in D, 36 in Minimum Cabinet, 9 in Water Depth Size, 31-1/2 in Length, 18-1/2 in Width, 9 in Height, Domestic/Import: Import
The Elkay® Crosstown® collection offers a fresh take on the classic stainless steel sink, combining beauty, function and contemporary design. Tight corners and a flat bottom provide more space inside the sink bowl for stacking and cleaning dishes. The striking geometric shape makes a statement in any home.
Manufacturer: Zurn Elkay Water Solutions
Log in to view product pricing and place your order.
| PGZ2420000 | |
|---|---|
| Collection | Crosstown® |
| Theme/Style | Transitional |
| Drain Location | Rear Right |
| Drain Size | 3-1/2 in |
| Gauge | 18 ga |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Finish | Polished Satin |
| Mounting Type | Undermount |
| Number of Bowls | 1 |
| Shape | Rectangular |
| Sink Bowl Size (Single or Left) | 30 in L x 17 in W x 9 in D |
| Minimum Cabinet Size | 36 in |
| Water Depth Size | 9 in |
| Length | 31-1/2 in |
| Width | 18-1/2 in |
| Height | 9 in |
| Domestic/Import | Import |
| Length | 50664.000 in |
| Width | 25.190 in |
| Height | 10.810 in |
| Weight | 37.000 lb |