




Elkay® Kitchen Sink, Lustertone® Classic Collection, Transitional Theme/Style, Rear Center Drain Location, 3-1/2 in Drain, 18 ga, Stainless Steel, Lustrous Satin, Undermount Mount, 1 Bowls, Sink Bowl Size (Single or Left): 11-3/4 in L x 13-1/4 in W x 5-15/16 in H, 18 in Minimum Cabinet Size, 5-15/16 in Water Depth Size, 14-1/4 in Length, 15-3/4 in Width, 5-15/16 in Height, Domestic
An Elkay Lustertone® Classic stainless steel sink looks as great on day 3000 as it does on day one. The rich, uniform grain is scratch-resistant for heavy-duty use, whether it's a kitchen sink or a prep, bar, laundry or commercial sink. Light scratches, which occur with everyday use, naturally blend into the finish of this durable sink with time. Deeper scratches are repairable with an Elkay stainless steel restoration kit. Available in ADA depths.
Manufacturer: Zurn Elkay Water Solutions
Log in to view product pricing and place your order.
| PGZ2411742 | |
|---|---|
| Collection | Lustertone® Classic |
| Theme/Style | Transitional |
| Drain Location | Rear Center |
| Drain Size | 3-1/2 in |
| Gauge | 18 ga |
| Material | Stainless Steel |
| Finish | Lustrous Satin |
| Mounting Type | Undermount |
| Number of Bowls | 1 |
| Sink Bowl Size (Single or Left) | 11-3/4 in L x 13-1/4 in W x 5-15/16 in H |
| Minimum Cabinet Size | 18 in |
| Water Depth Size | 5-15/16 in |
| Length | 14-1/4 in |
| Width | 15-3/4 in |
| Height | 5-15/16 in |
| Domestic/Import | Domestic |
| Length | 23.500 in |
| Width | 19.750 in |
| Height | 8.500 in |
| Weight | 8.000 lb |