




Elkay® Kitchen Sink, Lustertone Classic Collection, Rear Center Drain Location, 3-1/2 in Drain, 18 ga, Stainless Steel, Lustrous Satin, Under Mount, 1 Bowl, Sink Bowl Size (Single or Left): 16 in L x 16 in W x 7-7/8 in H, 24 in Minimum Cabinet Size, 18-1/2 in Length, 18-1/2 in Width, 7-7/8 in Height, Domestic
An Elkay® Lustertone Classic stainless steel sink looks as great on day 3000 as it does on day one. The rich, uniform grain is scratch-resistant for heavy-duty use, whether it's a kitchen sink or a prep, bar, laundry or commercial sink. Light scratches, which occur with everyday use, naturally blend into the finish of this durable sink with time. Deeper scratches are repairable with an Elkay® stainless steel restoration kit. Available in ADA depths.
Manufacturer: Zurn Elkay Water Solutions
Log in to view product pricing and place your order.
| PGZ2411731 | |
|---|---|
| Collection | Lustertone Classic |
| Theme/Style | Traditional |
| Drain Location | Rear Center |
| Drain Size | 3-1/2 in |
| Gauge | 18 ga |
| Material | Stainless Steel |
| Finish | Lustrous Satin |
| Mounting Type | Under |
| Number of Bowls | 1 |
| Shape | Square |
| Sink Bowl Size (Single or Left) | 16 in L x 16 in W x 7-7/8 in H |
| Minimum Cabinet Size | 24 in |
| Length | 18-1/2 in |
| Width | 18-1/2 in |
| Height | 7-7/8 in |
| Domestic/Import | Domestic |
| Length | 26.280 in |
| Width | 24.220 in |
| Height | 10.510 in |
| Weight | 12.200 lb |