



Elkay® Kitchen Sink, Lustertone® Collection, Classic Theme/Style, Rear Center Drain Location, 3-1/2 in Drain, 18 ga, 304 Stainless Steel, Lustrous Satin, Undermount Mount, 1 Bowls, Sink Bowl Size (Single or Left): 28 in H x 16 in W x 11-1/2 in D, 36 in Minimum Cabinet Size, 30-1/2 in Length, 18-1/2 in Width, 11-1/2 in Height, Domestic
An Elkay® Lustertone® classic stainless steel sink looks as great on day 3000 as it does on day one. The rich, uniform grain is scratch-resistant for heavy-duty use, whether it's a kitchen sink or a prep, bar, laundry or commercial sink. Light scratches, which occur with everyday use, naturally blend into the finish of this durable sink with time. Deeper scratches are repairable with an Elkay® stainless steel restoration kit. Available in ADA depths.
Manufacturer: Zurn Elkay Water Solutions
Log in to view product pricing and place your order.
| PGZ2411712 | |
|---|---|
| Collection | Lustertone® |
| Theme/Style | Classic |
| Drain Location | Rear Center |
| Drain Size | 3-1/2 in |
| Gauge | 18 ga |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Finish | Lustrous Satin |
| Mounting Type | Undermount |
| Number of Bowls | 1 |
| Sink Bowl Size (Single or Left) | 28 in H x 16 in W x 11-1/2 in D |
| Minimum Cabinet Size | 36 in |
| Length | 30-1/2 in |
| Width | 18-1/2 in |
| Height | 11-1/2 in |
| Domestic/Import | Domestic |
| Length | 37.750 in |
| Width | 26.250 in |
| Height | 14.000 in |
| Weight | 27.000 lb |