




Elkay® Kitchen Sink, Lustertone™ Classic Collection, Center Drain Location, 3-1/2 in Drain, 4 in Faucet Center, 18 ga Gauge, 304 Stainless Steel, Lustrous Satin, Drop-In Mounting, 1 Bowls, Sink Bowl Size (Single or Left): 18 in L x 14 in W x 7-1/2 in H, 27 in Minimum Cabinet, 21-3/8 x 18-7/8 in Cutout, 1-1/2 in Faucet Hole, 22 in Length, 19-1/2 in Width, 7-5/8 in Height, Domestic/Import: Domestic
Elkay® Lustertone™ classic stainless steel sink looks as great on day 3000 as it does on day one. The rich, uniform grain is scratch-resistant for heavy-duty use, whether it's a kitchen sink or a prep, bar, laundry or commercial sink. Light scratches, which occur with everyday use, naturally blend into the finish of this durable sink with time. Deeper scratches are repairable with an Elkay® stainless steel restoration kit.
Manufacturer: Zurn Elkay Water Solutions
Log in to view product pricing and place your order.
| PGZ2411380 | |
|---|---|
| Collection | Lustertone™ Classic |
| Drain Location | Center |
| Drain Size | 3-1/2 in |
| Faucet Center Size | 4 in |
| Gauge | 18 ga |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Finish | Lustrous Satin |
| Mounting Type | Drop-In |
| Number of Bowls | 1 |
| Sink Bowl Size (Single or Left) | 18 in L x 14 in W x 7-1/2 in H |
| Minimum Cabinet Size | 27 in |
| Cutout Size | 21-3/8 x 18-7/8 in |
| Faucet Hole Size | 1-1/2 in |
| Length | 22 in |
| Width | 19-1/2 in |
| Height | 7-5/8 in |
| Domestic/Import | Domestic |
| Length | 20.810 in |
| Width | 9.310 in |
| Height | 27.930 in |
| Weight | 18.000 lb |