




Elkay® Kitchen Sink, Lustertone™ Classic Collection, Traditional Theme/Style, Center, Center Left Drain Location, 3-1/2 in Drain, 18 ga Gauge, 304 Stainless Steel, Lustrous Satin, Undermount Mounting, 2 Bowls, Rectangular Shape, 16-1/2 in L x 16-1/2 in W x 9 in D Sink Bowl Size (Right), Sink Bowl Size (Single or Left): 12-3/16 in L x 16-1/2 in W x 9 in D, 36 in Minimum Cabinet, 32-1/16 in Length, 18-1/2 in Width, 9 in Height, Domestic/Import: Import
An Elkay® Lustertone™ classic stainless steel sink looks as great on day 3000 as it does on day one. The rich, uniform grain is scratch-resistant for heavy-duty use, whether it's a kitchen sink or a prep, bar, laundry or commercial sink. Light scratches, which occur with everyday use, naturally blend into the finish of this durable sink with time. Deeper scratches are repairable with an Elkay® stainless steel restoration kit. Available in ADA depths.
Manufacturer: Zurn Elkay Water Solutions
Log in to view product pricing and place your order.
| PGZ2411369 | |
|---|---|
| Collection | Lustertone™ Classic |
| Theme/Style | Traditional |
| Drain Location | Center, Center Left |
| Drain Size | 3-1/2 in |
| Gauge | 18 ga |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Finish | Lustrous Satin |
| Mounting Type | Undermount |
| Number of Bowls | 2 |
| Shape | Rectangular |
| Sink Bowl Size (Right) | 16-1/2 in L x 16-1/2 in W x 9 in D |
| Sink Bowl Size (Single or Left) | 12-3/16 in L x 16-1/2 in W x 9 in D |
| Minimum Cabinet Size | 36 in |
| Length | 32-1/16 in |
| Width | 18-1/2 in |
| Height | 9 in |
| Domestic/Import | Import |
| Length | 50103.000 in |
| Width | 26.250 in |
| Height | 12.500 in |
| Weight | 22.000 lb |