




Elkay® Bowl Sink, Lustertone™ Classic Collection, Traditional Theme/Style, Rear Center Drain Location, 3-1/2 in Drain, 18 ga Gauge, Stainless Steel, Lustrous Satin, Undermount Mounting, 2 Bowls, Rectangular Shape, 13-1/2 in L x 16 in W x 7-7/8 in D Sink Bowl Size (Right), Sink Bowl Size (Single or Left): 13.5 in L x 16 in W x 7.88 in D, 36 in Minimum Cabinet, 30-3/4 in Length, 18-1/2 in Width, 7.88 in Height
Elevate the culinary experience with the professional-grade Gourmet® collection. Meticulous attention to form and function creates a new standard for the connoisseur.
Manufacturer: Zurn Elkay Water Solutions
Log in to view product pricing and place your order.
| PGZ2411359 | |
|---|---|
| Collection | Lustertone™ Classic |
| Theme/Style | Traditional |
| Drain Location | Rear Center |
| Drain Size | 3-1/2 in |
| Gauge | 18 ga |
| Material | Stainless Steel |
| Finish | Lustrous Satin |
| Mounting Type | Undermount |
| Number of Bowls | 2 |
| Shape | Rectangular |
| Sink Bowl Size (Right) | 13-1/2 in L x 16 in W x 7-7/8 in D |
| Sink Bowl Size (Single or Left) | 13.5 in L x 16 in W x 7.88 in D |
| Minimum Cabinet Size | 36 in |
| Length | 30-3/4 in |
| Width | 18-1/2 in |
| Height | 7.88 in |