PGZ2411359 Elkay Lustertone Classic ELUH3118 Bowl Sink, Re (...)
Elkay® Bowl Sink, Lustertone™ Classic Collection, Traditional Theme/Style, Rear Center Drain Location, 3-1/2 in Drain, 18 ga Gauge, Stainless Steel, Lustrous Satin, Undermount Mounting, 2 Bowls, Rectangular Shape, 13-1/2 in L x 16 in W x 7-7/8 in D Sink Bowl Size (Right), Sink Bowl Size (Single or Left): 13.5 in L x 16 in W x 7.88 in D, 36 in Minimum Cabinet, 30-3/4 in Length, 18-1/2 in Width, 7.88 in Height
Manufacturer: Zurn Elkay Water Solutions
Product Features
  • Sound deadening pad minimizes sound and vibration for a quieter time at the sink
  • This Elkay® product is proudly made in the USA
  • Drain opening sink drain opening measures 3-1/2 in
  • Cabinet size minimum cabinet size for this sink is 36 in
Product Attributes
PGZ2411359
Collection Lustertone™ Classic
Theme/Style Traditional
Drain Location Rear Center
Drain Size 3-1/2 in
Gauge 18 ga
Material Stainless Steel
Finish Lustrous Satin
Mounting Type Undermount
Number of Bowls 2
Shape Rectangular
Sink Bowl Size (Right) 13-1/2 in L x 16 in W x 7-7/8 in D
Sink Bowl Size (Single or Left) 13.5 in L x 16 in W x 7.88 in D
Minimum Cabinet Size 36 in
Length 30-3/4 in
Width 18-1/2 in
Height 7.88 in