


Elkay® Kitchen Sink, Lustertone™ Classic Collection, Rear Center Drain Location, 3-1/2 in Drain, 18 ga Gauge, Stainless Steel, Lustrous Satin, Undermount Mounting, 2 Bowls, Rectangular Shape, 14 in L x 18 in W x 9-7/8 in D Sink Bowl Size (Right), Sink Bowl Size (Single or Left): 13-1/2 in L x 16 in W x 7-7/8 in D, 36 in Minimum Cabinet, 31-1/4 in Length, 20-1/2 in Width, 9-7/8 in Height, Domestic/Import: Domestic
An Elkay® Lustertone™ classic stainless steel sink looks as great on day 3000 as it does on day one. The rich, uniform grain is scratch-resistant for heavy-duty use, whether it's a kitchen sink or a prep, bar, laundry or commercial sink. Light scratches, which occur with everyday use, naturally blend into the finish of this durable sink with time. Deeper scratches are repairable with an Elkay® stainless steel restoration kit. Available in ADA depths.
Manufacturer: Zurn Elkay Water Solutions
Log in to view product pricing and place your order.
| PGZ2411177 | |
|---|---|
| Collection | Lustertone™ Classic |
| Drain Location | Rear Center |
| Drain Size | 3-1/2 in |
| Gauge | 18 ga |
| Material | Stainless Steel |
| Finish | Lustrous Satin |
| Mounting Type | Undermount |
| Number of Bowls | 2 |
| Shape | Rectangular |
| Sink Bowl Size (Right) | 14 in L x 18 in W x 9-7/8 in D |
| Sink Bowl Size (Single or Left) | 13-1/2 in L x 16 in W x 7-7/8 in D |
| Minimum Cabinet Size | 36 in |
| Length | 31-1/4 in |
| Width | 20-1/2 in |
| Height | 9-7/8 in |
| Domestic/Import | Domestic |
| Length | 37.750 in |
| Width | 26.250 in |
| Height | 12.500 in |
| Weight | 21.600 lb |