

GERBER® Bathroom Sink, Maxwell® Collection, Oval Shape, Rear Drain Location, Vitreous China, White, 1 Hole, Drop-In Mounting, Sink Bowl Size (Single or Left): 15-7/8 in L x 11-1/8 in W, 20-5/8 in Length, 17-3/4 in Width, 8-1/8 in Height
The oval self-rimming sink from our Maxwell® collection measures 21 x 18 in and features a large faucet deck and wide raised 3/4 in lip. It offers a concealed front overflow, is ADA compliant and is drilled for a 1-hole faucet configuration.
Manufacturer: Globe Union Industrial Corp
Log in to view product pricing and place your order.
| PGZ2050406 | |
|---|---|
| Collection | Maxwell® |
| Shape | Oval |
| Drain Location | Rear |
| Material | Vitreous China |
| Color | White |
| Number of Holes | 1 |
| Mounting Type | Drop-In |
| Sink Bowl Size (Single or Left) | 15-7/8 in L x 11-1/8 in W |
| Length | 20-5/8 in |
| Width | 17-3/4 in |
| Height | 8-1/8 in |
| Length | 16.400 in |
| Width | 15.250 in |
| Height | 9.000 in |
| Weight | 18.500 lb |