
GERBER® Standard Bathroom Sink, Luxoval™ Collection, Oval Shape, Center, Rear Drain Location, 1-1/4 in Drain, Vitreous China, White, Undercounter Mounting, 1 Bowls, Sink Bowl Size (Single or Left): 17-3/8 in L x 13-3/8 in W, 19-1/2 in Length, 15-1/8 in Width, 8-1/4 in Height
The simplistic, elegant design of the Luxoval™ undercounter sink provides a beautifully seamless look to any bathroom or powder room vanity. It features an oval shape, concealed front overflow and measures 19-1/8 x 15 in for its outer dimensions and 17-1/8 x 13-1/4 in for its inner dimensions.
Manufacturer: Globe Union Industrial Corp
Log in to view product pricing and place your order.
| PGZ2050404 | |
|---|---|
| Collection | Luxoval™ |
| Shape | Oval |
| Drain Location | Center, Rear |
| Drain Size | 1-1/4 in |
| Material | Vitreous China |
| Color | White |
| Mounting Type | Undercounter |
| Number of Bowls | 1 |
| Sink Bowl Size (Single or Left) | 17-3/8 in L x 13-3/8 in W |
| Length | 19-1/2 in |
| Width | 15-1/8 in |
| Height | 8-1/4 in |
| Length | 20.280 in |
| Width | 16.180 in |
| Height | 9.840 in |
| Weight | 18.500 lb |