

GERBER® Bathroom Sink, Logan Square® Collection, Rectangular Shape, Rear Drain Location, 1-1/4 in Drain, Vitreous China, Finish: White, Undermount Mounting, 1 Bowls, Sink Bowl Size (Single or Left): 12-13/16 in L x 16-3/4 in W, 24 in Minimum Cabinet, 14-3/4 in Length, 18-3/4 in Width, 6-5/8 in Height
The Logan Square™ suite was created with simple, intentional design elements in mind. This undercounter sink, with its rectangular shape, provides a seamless, clean look to any vanity configuration. It features a concealed front overflow and measures 18-3/4 in L x 14-3/4 in W for its outer dimensions and 16-3/4 in L x 12-3/4 in W for its inner dimensions.
Manufacturer: Globe Union Industrial Corp
Log in to view product pricing and place your order.
| PGZ2050402 | |
|---|---|
| Collection | Logan Square® |
| Shape | Rectangular |
| Drain Location | Rear |
| Drain Size | 1-1/4 in |
| Material | Vitreous China |
| Finish | White |
| Mounting Type | Undermount |
| Number of Bowls | 1 |
| Sink Bowl Size (Single or Left) | 12-13/16 in L x 16-3/4 in W |
| Minimum Cabinet Size | 24 in |
| Length | 14-3/4 in |
| Width | 18-3/4 in |
| Height | 6-5/8 in |
| Weight | 21.000 lb |