




GERBER® Standard Bathroom Sink, Logan Square® Collection, Rectangular Shape, Rear Drain Location, 1-1/4 in Drain, Vitreous China, White, Undercounter Mounting, 1 Bowls, Sink Bowl Size (Single or Left): 18-1/8 in L x 14-3/4 in W, 20-1/2 in Length, 17-3/16 in Width, 7-7/16 in Height
The Logan Square™ Suite was created with simple, intentional design elements in mind. This undercounter sink, with its rectangular shape, provides a seamless, clean look to any vanity configuration. It features a concealed front overflow and measures 20-1/2 x 17-1/8 in for its outer dimensions and 15-3/4 x 14-3/4 in for its inner dimensions.
Manufacturer: Globe Union Industrial Corp
Log in to view product pricing and place your order.
| PGZ2050400 | |
|---|---|
| Collection | Logan Square® |
| Shape | Rectangular |
| Drain Location | Rear |
| Drain Size | 1-1/4 in |
| Material | Vitreous China |
| Color | White |
| Mounting Type | Undercounter |
| Number of Bowls | 1 |
| Sink Bowl Size (Single or Left) | 18-1/8 in L x 14-3/4 in W |
| Length | 20-1/2 in |
| Width | 17-3/16 in |
| Height | 7-7/16 in |
| Length | 22.640 in |
| Width | 19.500 in |
| Height | 9.500 in |
| Weight | 23.800 lb |