
American Standard Bathroom Sink, Decorum® Collection, 1-1/4 in Drain, 4 in Faucet Center, Vitreous China, White, 3 Holes, Wall Mounting, 1 Bowls, Rectangular Shape, Sink Bowl Size (Single or Left): 12-13/16 in L x 13-15/16 in W x 5 in D, 1-3/8 in Faucet Hole, 18-1/4 in Length, 20-1/16 in Width, 7 in Height
The Decorum wall hung bathroom sink is 20 x 18 in made with vitreous China and includes our innovative EverClean® surface to help fight off grime keeping your sink cleaner, longer. Available with rear overflow or less overflow and recessed self-draining deck with minimal back splash. Concealed arm or wall support (wall hanger included).
Manufacturer: LIXIL Corporation
Log in to view product pricing and place your order.
| PGZ1273902 | |
|---|---|
| Collection | Decorum® |
| Drain Size | 1-1/4 in |
| Faucet Center Size | 4 in |
| Material | Vitreous China |
| Color | White |
| Number of Holes | 3 |
| Mounting Type | Wall |
| Number of Bowls | 1 |
| Shape | Rectangular |
| Sink Bowl Size (Single or Left) | 12-13/16 in L x 13-15/16 in W x 5 in D |
| Faucet Hole Size | 1-3/8 in |
| Length | 18-1/4 in |
| Width | 20-1/16 in |
| Height | 7 in |
| Length | 21.130 in |
| Width | 8.690 in |
| Height | 19.690 in |
| Weight | 36.800 lb |