


American Standard Under Counter Sink With Mounting Kit and Template, Boulevard® Collection, Rectangular Shape, 1-1/4 in Drain, Vitreous China, White, Undermount Mounting, 1 Bowls, Sink Bowl Size (Single or Left): 13 in L x 17 in W, 16 in Length, 20-1/4 in Width, 8 in Height
A subtler take on sophistication. This classically designed, rectangular undercounter sink from the Boulevard™ Suite brings a touch of up town flair from below to any bathroom. Made from high gloss, stain-resistant Vitreous China. For use with a deck- or wall-mount faucet. Engineered to be both beautiful and durable, American Standard bathroom sinks gracefully face everyday use. Our bathroom sinks come in a variety of styles and installations to match any lifestyle.
Manufacturer: LIXIL Corporation
Log in to view product pricing and place your order.
| PGZ1273724 | |
|---|---|
| Collection | Boulevard® |
| Shape | Rectangular |
| Drain Size | 1-1/4 in |
| Material | Vitreous China |
| Color | White |
| Mounting Type | Undermount |
| Number of Bowls | 1 |
| Sink Bowl Size (Single or Left) | 13 in L x 17 in W |
| Length | 16 in |
| Width | 20-1/4 in |
| Height | 8 in |
| Length | 18.750 in |
| Width | 22.250 in |
| Height | 9.000 in |
| Weight | 27.000 lb |