
American Standard Bathroom Sink, Townsend® Collection, Theme/Style: Transitional, Rectangular Shape, Rear Drain Location, 1-3/4 in Drain, Vitreous China, White, Undercounter Mounting, 1 Bowls, Sink Bowl Size (Single or Left): 17-3/4 in L x 11-5/8 in W x 4-1/2 in D, 22-1/2 in Minimum Cabinet, 13-5/8 in Length, 19-1/2 in Width, 6-1/2 in Height
Crafted with artisan tapered designs, the Townsend under counter sink is a stately piece for any bathroom.
Manufacturer: LIXIL Corporation
Log in to view product pricing and place your order.
| PGZ1273721 | |
|---|---|
| Collection | Townsend® |
| Theme/Style | Transitional |
| Shape | Rectangular |
| Drain Location | Rear |
| Drain Size | 1-3/4 in |
| Material | Vitreous China |
| Color | White |
| Mounting Type | Undercounter |
| Number of Bowls | 1 |
| Sink Bowl Size (Single or Left) | 17-3/4 in L x 11-5/8 in W x 4-1/2 in D |
| Minimum Cabinet Size | 22-1/2 in |
| Length | 13-5/8 in |
| Width | 19-1/2 in |
| Height | 6-1/2 in |
| Length | 21.000 in |
| Width | 14.940 in |
| Height | 8.310 in |
| Weight | 20.300 lb |