

American Standard Bathroom Sink, Studio® Collection, Theme/Style: Traditional, Rectangular Shape, 1-1/4 in Drain, Vitreous China, White, Undermount Mounting, 1 Bowls, Sink Bowl Size (Single or Left): 14 in L x 21-1/8 in W x 6 in D, 23-5/8 in Length, 16-5/8 in Width, 8-1/4 in Height
Brush up on geometry for the bathroom. This minimalist undercounter sink from our Studio® suite would make a stunning addition to any modern bathroom. The simple rectangular sink has a unique curved basin. Made from high gloss, stain-resistant vitreous China. For use with a deck or wall-mount faucet.
Manufacturer: LIXIL Corporation
Log in to view product pricing and place your order.
| PGZ1273718 | |
|---|---|
| Collection | Studio® |
| Theme/Style | Traditional |
| Shape | Rectangular |
| Drain Size | 1-1/4 in |
| Material | Vitreous China |
| Color | White |
| Mounting Type | Undermount |
| Number of Bowls | 1 |
| Sink Bowl Size (Single or Left) | 14 in L x 21-1/8 in W x 6 in D |
| Length | 23-5/8 in |
| Width | 16-5/8 in |
| Height | 8-1/4 in |