
American Standard Bathroom Sink, Studio® Collection, Rectangular Shape, 1-1/4 in Drain, Vitreous China, Bone, Undercounter Mounting, Sink Bowl Size (Single or Left): 6-1/4 in H x 21-1/16 in W x 14 in D, 13-3/4 in Length, 19-3/4 in Width, 8-1/2 in Height
Brush up on geometry for the bathroom. This minimalist undercounter sink from our Studio® Suite would make a stunning addition to any modern bathroom. The simple rectangular sink has a unique curved basin. Made from high gloss, stain-resistant Vitreous China. For use with a deck or wall-mount faucet.
Manufacturer: LIXIL Corporation
Log in to view product pricing and place your order.
| PGZ1273715 | |
|---|---|
| Collection | Studio® |
| Shape | Rectangular |
| Drain Size | 1-1/4 in |
| Material | Vitreous China |
| Color | Bone |
| Mounting Type | Undercounter |
| Sink Bowl Size (Single or Left) | 6-1/4 in H x 21-1/16 in W x 14 in D |
| Length | 13-3/4 in |
| Width | 19-3/4 in |
| Height | 8-1/2 in |
| Length | 22.000 in |
| Width | 16.000 in |
| Height | 9.750 in |
| Weight | 25.800 lb |