

American Standard Bathroom Sink, Studio® Collection, Theme/Style: Modern, Square Shape, Center Drain Location, 1-1/4 in Drain, 4 in Faucet Center, Vitreous China, White, 3 Holes, Undermount Mounting, 1 Bowls, Sink Bowl Size (Single or Left): 13-1/2 in L x 13-1/2 in W x 4-3/4 in D, 16 in Length, 16 in Width, 6-3/4 in Height
Brush up on geometry for the bathroom. This minimalist undercounter sink from our Studio® suite would make a stunning addition to any modern bathroom. The simple square sink has a unique curved basin. Made from high gloss, stain-resistant vitreous China. For use with a deck or wall-mount faucet.
Manufacturer: LIXIL Corporation
Log in to view product pricing and place your order.
| PGZ1273710 | |
|---|---|
| Collection | Studio® |
| Theme/Style | Modern |
| Shape | Square |
| Drain Location | Center |
| Drain Size | 1-1/4 in |
| Faucet Center Size | 4 in |
| Material | Vitreous China |
| Color | White |
| Number of Holes | 3 |
| Mounting Type | Undermount |
| Number of Bowls | 1 |
| Sink Bowl Size (Single or Left) | 13-1/2 in L x 13-1/2 in W x 4-3/4 in D |
| Length | 16 in |
| Width | 16 in |
| Height | 6-3/4 in |