

Victaulic® VIC-300™ MASTERSEAL™ Butterfly Valve, 761 Series, 6 in Nominal, Grooved Connection, 300 psi, Water Media, Handle Actuator, 5.88 in Inlet to Outlet Length, 10 Positions, Iron Body, EPDM Seat, 416 Stainless Steel Stem, Brass Seal, Iron Disc, 416 Stainless Steel/Brass/Ductile Iron/EPDM Trim, Carbon Steel Handle, EPDM Softgoods, Handle Operator, Flange Mounting, 1800 Cv Flow Coefficient (Cv), -30 to 230 deg F, Material Standard: ASTM A536, ASTM B733, ASTM A582 C95400, Finish: Black Alkyd Enamel, 6-5/8 in OD, Domestic/Import: Domestic
Manufacturer: Victaulic Company
Log in to view product pricing and place your order.
| PFMEE75720 | |
|---|---|
| Series | 761 Series |
| Nominal Size | 6 in |
| Connection Type | Grooved |
| Pressure Rating | 300 psi |
| Media | Water |
| Actuator Type | Handle |
| Inlet to Outlet Length | 5.88 in |
| Number of Positions | 10 |
| Body Material | Iron |
| Seat Material | EPDM |
| Stem Material | 416 Stainless Steel |
| Seal Material | Brass |
| Disc Material | Iron |
| Trim Material | 416 Stainless Steel/Brass/Ductile Iron/EPDM |
| Handle Material | Carbon Steel |
| Softgoods Material | EPDM |
| Operator Type | Handle |
| Mounting Type | Flange |
| Flow Coefficient (Cv) | 1800 Cv |
| Weight | 20.000 lb |