
Rehau® Flow Through Multi-Port Tee, 2 Inlets, 4 Outlets, 3/4 in Inlet Connection, EVERLOC+ F877 PEX Inlet Connection, 1/2 in Outlet Connection, EVERLOC+ PEX Outlet Connection, Polyphenylsulfone
EVERLOC+® multi-port tees are designed specifically for use with EVERLOC+® PEX-a compression sleeves and Rehau® PEX-a pipe. The maximum temperature and pressure ratings of the EVERLOC+® compression sleeve fitting system is in accordance with ASTM F877 and CSA B137.5 for SDR9 PEX, see Rehau® pipe product submittals for ratings. Installation is performed with EVERLOC+® compression sleeve tools. Follow all published Rehau® technical guidelines. All EVERLOC+® multi-port tees comply with the lead-free requirements of the US safe drinking water act.
Manufacturer: Rehau
Log in to view product pricing and place your order.
| PEHB000250 | |
|---|---|
| Number of Inlets | 2 |
| Number of Outlets | 4 |
| Inlet Connection Size | 3/4 in |
| Inlet Connection Type | EVERLOC+ F877 PEX |
| Outlet Connection Size | 1/2 in |
| Outlet Connection Type | EVERLOC+ PEX |
| Material | Polyphenylsulfone |
| Weight | 0.080 lb |