
BRIZO® Lavatory Faucet, Litze® Collection, Model: 65035, Faucet Configuration: Single-Handle, Theme/Style: Modern, Deck Mounting, 1-Hole Faucet Hole Compatibility, Manufacturer Finish: Luxe Nickel, Finish Family: Nickel Tones, 1-Handle Handles, Lever Handle Style, Brass Body, 1.5 gpm Flow Rate, 5-9/16 in Spout Height, 5-9/16 in Spout Reach, Fixed Spout, Ceramic Disc, 3 in Maximum Deck Thickness, 1/2-14 Connection, NPSM Connection, Components Included: Aerator, Low Lead Low Lead, ADA Compliant, Additional Information: 1 to 1-1/2 in Dia Hole
The Litze® bath collection melds innovative engineering and artistry to strike a balance that is equally at home in modern classic environments and urban industrial spaces.
Manufacturer: Delta Faucet Company
Log in to view product pricing and place your order.
| PBRIZ00035 | |
|---|---|
| Collection | Litze® |
| Model | 65035 |
| Faucet Configuration | Single-Handle |
| Theme/Style | Modern |
| Mounting Type | Deck |
| Faucet Hole Compatibility | 1-Hole |
| Manufacturer Finish | Luxe Nickel |
| Finish Family | Nickel Tones |
| Number of Handles | 1-Handle |
| Handle Style | Lever |
| Body Material | Brass |
| Flow Rate | 1.5 gpm |
| Spout Height | 5-9/16 in |
| Spout Reach | 5-9/16 in |
| Spout Type | Fixed |
| Valve/Cartridge Type | Ceramic Disc |
| Maximum Deck Thickness | 3 in |
| Connection Size | 1/2/2014 |
| Connection Type | NPSM |
| Components Included | Aerator |
| Low Lead | Low Lead |
| Length | 7.380 in |
| Width | 2.380 in |
| Height | 7.500 in |
| Weight | 3.400 lb |