
Bradford White® Gas Water Heater, 40 gal, 34000 Btu/hr, 75 gal First Hour Delivery, 0.63 Energy Factor, 37 gph Recovery, 3 in, 4 in Vent Size, Atmospheric Vent, NPT Connection Type, 150 psi, 80 % Recovery Efficiency, Floor Mount, Liquid Propane, Piezo Ignition, 160 deg F, 60-1/8 in H x 23-1/2 in D, Domestic, 2000 ft Altitude
Manufacturer: Bradford White Corporation
Log in to view product pricing and place your order.
| PBRAD00710 | |
|---|---|
| Capacity | 50 gal |
| BTU Rating | 34000 Btu/hr |
| First Hour Delivery | 75 gal |
| Energy Factor | 0.63 |
| Recovery Rate | 37 gph |
| Vent Size | 3 in, 4 in |
| Vent Type | Atmospheric |
| Connection Type | NPT |
| Pressure Rating | 150 psi |
| Recovery Efficiency | 80% |
| Mounting Type | Floor |
| Length | 22.750 in |
| Width | 20.500 in |
| Height | 58.630 in |
| Weight | 148.000 lb |