

Bradford White® Gas Water Heater, 48 gal Capacity, 60000 Btu/hr, 103 gal First Hour Delivery, 0.68 Energy Factor, 65 gph Recovery Rate, 3 to 4 in Vent, Power Direct Vent, 3.1 A, 120 V, 60 Hz, 3/4 in NPT Water, 1/2 in Gas Connection, 150 psi, Recovery Efficiency: 78 %, Floor Mounting, Natural Gas Fuel, Spark to Pilot Ignition, 69-1/16 in H x 30-1/2 in D, Domestic/Import: Domestic, 2001 to 7000 ft Altitude, Additional Information: 46 gal Storage Volume
Bradford White Defender Safety System®, 48 gal high input residential gas (Natural) power direct vent water heater. 6-year tank warranty, 60,000 Btu/hr, 120 V, 1 ph, with power cord included. The -475 indicates that this SKU was designed to operate in altitudes between 2,001 and 7,000 feet.
Manufacturer: Bradford White Corporation
Log in to view product pricing and place your order.
| PBRAD00690 | |
|---|---|
| Capacity | 48 gal |
| BTU Rating | 60000 Btu/hr |
| First Hour Delivery | 103 gal |
| Energy Factor | 0.68 |
| Recovery Rate | 65 gph |
| Vent Size | 3 to 4 in |
| Vent Type | Power Direct |
| Amperage Rating | 3.1 A |
| Voltage Rating | 120 V |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Connection Type | 3/4 in NPT Water, 1/2 in Gas |
| Pressure Rating | 150 psi |
| Recovery Efficiency | 78% |
| Mounting Type | Floor |
| Length | 31.000 in |
| Width | 22.380 in |
| Height | 70.250 in |
| Weight | 204.000 lb |