
Bradford White® Gas Water Heater, 75 gal Capacity, 76000 Btu/hr, 121 gal First Hour Delivery, 0.69 Energy Factor, 82 gph Recovery Rate, 3 to 4 in Vent, Power Vent, 3.1 A, 120 V, 60 Hz, 3/4 in NPT Water, Space Heating, 1/2 in Gas Connection, 150 psi, Natural Gas Fuel, Spark to Pilot Ignition, 67-7/16 in H x 30-11/16 in D, Additional Information: 72 gal Storage Volume
Manufacturer: Bradford White Corporation
Log in to view product pricing and place your order.
| PBRAD00685 | |
|---|---|
| Capacity | 75 gal |
| BTU Rating | 76000 Btu/hr |
| First Hour Delivery | 121 gal |
| Energy Factor | 0.69 |
| Recovery Rate | 82 gph |
| Vent Size | 3 to 4 in |
| Vent Type | Power |
| Amperage Rating | 3.1 A |
| Voltage Rating | 120 V |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Connection Type | 3/4 in NPT Water, Space Heating, 1/2 in Gas |
| Pressure Rating | 150 psi |
| Weight | 260.000 lb |