

Bradford White® Gas Water Heater, 100 gal Capacity, 80000 Btu/hr, 157 gal First Hour Delivery, 0.57 Energy Factor, 85 gph Recovery Rate, 4 in Vent, Atmospheric Vent, 1-1/4 in NPT Water, 1/2 in Gas, 3/4 in Space Heating Connection, 150 psi, Recovery Efficiency: 80 %, Floor Mounting, Natural Gas Fuel, 160 deg F, 71-1/2 in H x 28-1/4 in W x 31-3/4 in D, Domestic/Import: Domestic, 2001 to 7000 ft Altitude, Additional Information: 95 gal Storage Volume
Bradford White 100 gal high input residential gas (Natural) atmospheric vent water heater. 6-year tank warranty, 80,000 Btu/hr. The -475 indicates that this SKU was designed to operate in altitudes between 2,001 and 7,000 ft.
Manufacturer: Bradford White Corporation
Log in to view product pricing and place your order.
| PBRAD00650 | |
|---|---|
| Capacity | 100 gal |
| BTU Rating | 80000 Btu/hr |
| First Hour Delivery | 157 gal |
| Energy Factor | 0.57 |
| Recovery Rate | 85 gph |
| Vent Size | 4 in |
| Vent Type | Atmospheric |
| Connection Type | 1-1/4 in NPT Water, 1/2 in Gas, 3/4 in Space Heating |
| Pressure Rating | 150 psi |
| Recovery Efficiency | 80% |
| Mounting Type | Floor |
| Length | 35.500 in |
| Width | 30.250 in |
| Height | 74.750 in |
| Weight | 413.000 lb |