


Bradford White® High Input Gas Water Heater, Model: RG275H6N, 75 gal Capacity, 76000 Btu/hr BTU, 22.3 kW Power, First Hour Delivery: 135 gal, Energy Factor: 0.59, Recovery Rate: 82 gph, Vent Size: 4 in, Vent Type: Atmospheric, NPT Connection, 150 psi Pressure, Recovery Efficiency: Up to 80 %, Natural Gas Fuel, 160 deg F, 26 in Dia x 62-5/8 in H, Altitude: 2000 ft, 1/2 in Gas Connection, 1 in Water Connection
Bradford White 75 gal high input residential gas (Natural) atmospheric vent water heater. 6-year tank warranty, 76,000 Btu/hr. The -475 indicates that this SKU was designed to operate in altitudes between 2,001 and 7,000 ft.
Manufacturer: Bradford White Corporation
Log in to view product pricing and place your order.
| PBRAD00645 | |
|---|---|
| Model | RG275H6N |
| Capacity | 75 gal |
| BTU Rating | 76000 Btu/hr |
| Power Rating | 22.3 kW |
| First Hour Delivery | 135 gal |
| Energy Factor | 0.59 |
| Recovery Rate | 82 gph |
| Vent Size | 4 in |
| Vent Type | Atmospheric |
| Connection Type | NPT |
| Pressure Rating | 150 psi |
| Recovery Efficiency | Up to 80 % |
| Weight | 240.000 lb |