
Bradford White® Gas Water Heater, Model: RG250T6N, 50 gal Capacity, 40000 Btu/hr BTU, 11.7 kW Power, First Hour Delivery: 81 gal, Energy Factor: 0.63, Recovery Rate: 43 gph, Vent Size: 3 in, 4 in, Vent Type: Atmospheric, NPT Connection, 150 psi Pressure, Recovery Efficiency: Up to 80 %, Natural Gas Fuel, 160 deg F, 22 in Dia x 60-1/8 in H, Altitude: 2000 ft, 1/2 in Gas Connection, 3/4 in Water Connection
A durable 50‑gallon natural gas residential water heater with atmospheric venting, designed for high performance and reliability at moderate altitudes up to 7,000 ft.
Manufacturer: Bradford White Corporation
Log in to view product pricing and place your order.
| PBRAD00630 | |
|---|---|
| Model | RG250T6N |
| Capacity | 50 gal |
| BTU Rating | 40000 Btu/hr |
| Power Rating | 11.7 kW |
| First Hour Delivery | 81 gal |
| Energy Factor | 0.63 |
| Recovery Rate | 43 gph |
| Vent Size | 3 in, 4 in |
| Vent Type | Atmospheric |
| Connection Type | NPT |
| Pressure Rating | 150 psi |
| Recovery Efficiency | Up to 80 % |
| Weight | 154.000 lb |