
Bradford White® Gas Water Heater, 40 gal Capacity, 34000 Btu/hr, 54 gal First Hour Delivery, 0.59 Energy Factor, 37 gph Recovery Rate, 3 to 4 in Vent, Atmospheric Vent, 3/4 in NPT Water, 1/2 in Gas Connection, 150 psi, Recovery Efficiency: 76 %, Floor Mounting, LP Gas Fuel, Piezo Ignition, 60-3/8 in H x 23-5/8 in D, Domestic/Import: Domestic, 2001 to 7000 ft Altitude, Additional Information: 37 gal Storage Volume
Bradford White Defender Safety System®, 40 gal residential gas (liquid propane) atmospheric vent manufactured home water heater. 6-year tank warranty, 34,000 Btu/hr. The -475 indicates that this SKU was designed to operate in altitudes between 2,001 and 7,000 feet.
Manufacturer: Bradford White Corporation
Log in to view product pricing and place your order.
| PBRAD00615 | |
|---|---|
| Capacity | 40 gal |
| BTU Rating | 34000 Btu/hr |
| First Hour Delivery | 54 gal |
| Energy Factor | 0.59 |
| Recovery Rate | 37 gph |
| Vent Size | 3 to 4 in |
| Vent Type | Atmospheric |
| Connection Type | 3/4 in NPT Water, 1/2 in Gas |
| Pressure Rating | 150 psi |
| Recovery Efficiency | 76% |
| Mounting Type | Floor |
| Length | 22.750 in |
| Width | 20.500 in |
| Height | 59.630 in |
| Weight | 135.000 lb |