
Bradford White® Gas Water Heater, 30 gal Capacity, 32000 Btu/hr, 50 gal First Hour Delivery, 0.54 Energy Factor, 34 gph Recovery Rate, 3 to 4 in Vent, Atmospheric Vent, 3/4 in NPT Water, 1/2 in Gas Connection, 150 psi, Recovery Efficiency: 76 %, Floor Mounting, LP Gas Fuel, Piezo Ignition, 59-15/16 in H x 21-5/8 in D, Domestic/Import: Domestic, 2001 to 7000 ft Altitude, Additional Information: 29 gal Storage Volume
Bradford White Defender Safety System®, 30 gal residential gas (liquid propane) atmospheric vent manufactured home water heater. 6-year tank warranty, 32,000 Btu/hr. The -475 indicates that this SKU was designed to operate in altitudes between 2,001 and 7,000 feet.
Manufacturer: Bradford White Corporation
Log in to view product pricing and place your order.
| PBRAD00610 | |
|---|---|
| Capacity | 30 gal |
| BTU Rating | 32000 Btu/hr |
| First Hour Delivery | 50 gal |
| Energy Factor | 0.54 |
| Recovery Rate | 34 gph |
| Vent Size | 3 to 4 in |
| Vent Type | Atmospheric |
| Connection Type | 3/4 in NPT Water, 1/2 in Gas |
| Pressure Rating | 150 psi |
| Recovery Efficiency | 76% |
| Mounting Type | Floor |
| Length | 21.250 in |
| Width | 18.750 in |
| Height | 58.000 in |
| Weight | 118.000 lb |